Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Naozaj nám hrozí po roku 2030 klimatická katastrofa? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Taká otázka

Ktorý rok konkrétne sa považuje za začiatok industrializácie. Teda od ktorého roku sa počíta priemerné zvyšovanie teploty ?
 
Hodnoť

Vďaka za otázku

Správa IPCC definuje ok základ pre určenie nárastu priemernej teploty, priemer nameraných teplôt v období medzi rokmi 1850 - 1900. Je to uvedené v kapitole A.1.1 v časti "Summary for policymakers".
Tu je linka:

https://www.ipcc.ch/sr15/chapt...

Výborne a prehľadne spracované informácie o zdrojoch a priebehoch nameraných teplôt sú aj na wikipédii:

https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

OK dakujem

a potom tých najtepleších 5 rokov, ktoré sú teraz od začiatku merania asi nebude od toho roku 1990, ale odkedy sa teplota meria družicami - čiže niekedy od 1980-1990 ?
 

oprava malo to byť takto

a potom tých najtepleších 5 rokov, ktoré sú teraz od začiatku merania asi nebude od toho ROKU 1900, ale odkedy sa teplota meria družicami - čiže niekedy od 1980-1990 ?
 

Re: 5 najteplejších rokov

Posledných päť rokov bolo najteplejších v celej histórii meraní, teda približne od roku 1850. Ak by sme zobrali do úvahy nielen namerané hodnoty, ale aj zrekonštruované hodnoty, potom môžme hovoriť o posledných 2000 rokoch.
 

 

"v celej histórii meraní, teda približne od roku 1850"
merania začali podstatne skôr, dokonca v našom regióne. existujú o polovicu dlhšie rady napríklad z pražského Klementína, či viedenské.
 

Áno, lokálne to tak je,

ale celosvetovo sa dá o systematickom meraní teploty hovoriť až približne od roku 1850.
 

Paulen klimaticky blazon?

Pan autor nie ja ani trosku hanba? Pocasie vieme predpovedat len na 3 dni, na 7 dni prdopveda len sarlatan. Ale klimaticku blazni tu trepu dve na tri a "vedecky" predpovedaju na desiatky rokov dopredu.
Pred 40 rokmi som cital apokalyptice clanky, ze zasoby ropy vydrzia maimalne 30 rokov. A zrazu citam , ze zasoby su na 250 rokov: Podľa Exxonu má však údajne ľudstvo v útrobách zemegule ropu na 130 až 250 rokov. Experti sa pritom odvolávajú na najnovšiu štúdiu nemeckého Spolkového ústavu pre výskum zeme a suroviny v Hannoveri.

Tvrdenie, že svet má zásoby ropy len na 40 rokov, súvisí so starým chápaním problematiky. https://www.etrend.sk/trend-ar...

Tak si hovorim , papier znesie vsetko , aj perpetum mobile.
Klimaticky hysterici, sarlatani a autorovi podobni blazni tu budu stale vypisovat a strasit nicim nepodlozene clanky.
Co s tym? zavriet tychto autorov do blazinca.
 

 

Nielen Paulen, ale všetci klimatický alarmisti ktorý účelovo klamú verejnosť.
Obchod z emisiami je politické rozhodnutie, ktoré nemá nič spoločné z klimatickými zmenami. Dobre to vysvetľuje vo svojom komentári pán Vítek.
https://prima.iprima.cz/koment...
Prakticky neexistuje žiaden dôkaz, že CO2 je skleníkový plyn.
Skleníkový efekt oblakov pozná každý. Najväčšie jarné mrazy bývajú pri vyjasnenej oblohe. Keď je v noci zamračené nočná teplota klesne menej ako pri vyjasnenej oblohe. Keď je zamračené počas celého dňa, priemerná denná teplota je nižšia ako pri vyjasnenej oblohe, čo znamená že ani skleníkový efekt oblakov nedokáže nahradiť pokles teploty spôsobený menším dopadom slnečného žiarenia na zemský povrch. Občas sa stane že pri dostatočne veľkej oblačnosti je nočná teplota rovnaká ako denná teplota. To isté platí aj pre Venušu. Za silný skleníkový efekt atmosféry Venuše sú zodpovedné husté oblaky oxidu siričitého a kyseliny sírovej.
95% atmosféry Marsu tvorí CO2. Ako je možné, že na Marse sa neprejavuje skleníkový efekt CO2 ?
Prakticky neexistuje žiaden dôkaz, že CO2 je skleníkový plyn.
 

Pre všetkých popieracov

Máte k dispozícii štúdiu založenú na tisíckach vedeckých prác ku ktorej by bolo zaslaných 42000 pripomienok a ktorá by pre preukazovala že nič nehrozí? Ja samozrejme neviem ci hrozí alebo nehrozí ale kvalita zdrojov a robustnost dat je jasne na strane klimatickej zmeny. Uvedené samozrejme nevylučuje že o 10 rokov sa na veci budeme pozerať optimistickejsie keď sa objavia nové technológie alebo budú k dispozícii nové dáta...
 
Hodnoť

autor

Myslím si, že k riešeniu globálnej zmeny klímy by najviac prospelo naplnenie návrhu PS na vyhlásenie klimatickej núdze.
Pozri: https://slovensko.hnonline.sk/...

Mimoriadne podnetná pre slobodu názoru a slova a slobody vedeckého bádania je veta v článku: "Zároveň sa obmedzia diskusie o tom, či zmeny klímy vôbec nastanú."

Takže buď PS/"spolu" s alarmistami zavrú huby trápnym pochybovačom, alebo zavriete v mene svätej Grétky, ktorá vidí molekuly CO2 stúpať k nebu, pochybovačov na základe zákona na dlhé roky. Nuž a konečne nebudete musieť študovať, rešeršovať, písať podnetné, burcujúce a tak smelé články ohľadne zmeny klímy a klimatických katastrof, ani ty, ani Anton Kovalčík.....

A bude vymaľované!
 
Hodnoť

 

Bez ohľadu na to, či klimatické zmeny sme v minulosti dokázali korektne merať, alebo nie, faktom zostáva to, že klíma sa menila, raz do mínusu, potom do plusu a stále dookola. A ak sa k tomu pridalo ešte aj niečo iné, napr. nezvyčajne veľký výbuch sopky, tak ten trend zmeny bol ešte výraznejší, až do času, než popol zmizol z atmosféry.

Starí ľudia vždy hovorievali to, že čo si príroda pokazí, to si aj sama napraví. Máme teda v prírode výkyvy, rekordné odchýlky, ale napokon vždy sa to upokojí a nastane rovnovážny stav. Ale ak zaznamenávame ten rovnovážny stav, tak tam vidíme tie trendy, aktuálne veci sa dávajú do základnej, pokojnej, rovnovážnej polohy pri stále vyšších teplotách, ako v minulosti.

Príroda teda je ako nejaké kyvadlo, ktoré má svoju základnú, či priemernú polohu, sem-tam sa ale vychýli trebárs do mínusu, potom sa to samočinne napraví, teda z mínusu začne padať, cez základnú polohu málo preletí do plusu, potom padá späť a napokon sa to do času novej odchýlky ustáli v tej základnej polohe.
Nuž a tu dochádza k slovu ľudstvo so svojou činnosťou, emisiami a inými zásahmi do prírody. Dnes platí to, že keď sa to pomyslené kyvadlo prírody samočinne vychýli do plusu, my ľudia mu svojimi emisiami ešte dáme poriadny kopanec a tak sa to kyvadlo sa viac vychýli. Príroda ale samozrejme hľadá rovnováhu, teda kyvadlo z tej väčšej výchylky napokon divokejšie padá dole, preletí brutálne vysoko do mínusu, a nemusím to rozpisovať, poznáme kyvadlo, ako sa po veľkej výchylke ustaľuje.

Čiže my ľudia, svojou činnosťou a emisiami prispievame k aktuálnemu trendu prírody k teplejším rokom, nuž a potom keď si príroda zúfalo hľadá tú svoju rovnováhu, tak potom máme na krku tornáda a iné prírodné katastrofy aj tam, kde v počas existencie ľudstva hádam nikdy neboli.

Teda trendu teplejším rokom nezabránime, ale môžeme tie trendy, či ich následky zmierniť, ak prírodu menej budeme zaťažovať svojou činnosťou...

Na očiach musíme mať ten dávny poznatok vedcov, každý živočích, či rastlina tak dlho existovali na tejto planéte, pokiaľ sa dokázali prispôsobovať neustále sa meniacim podmienkam života.

Dinosaury vyhynuli cez noc, lebo sa nedokázali cez noc prispôsobiť klimatickým zmenám po páde asteroidu na našu planétu.
Ľudia umelo zasahujú do prírody, nuž a týmito umelými zásahmi vyprovokované zmeny sú tak divoké, že sa im stále menej dokážeme prispôsobovať, a žiaľ nie iba my, ale aj kopa iných živočíchov, a ak to nezmeníme, tak sme určení na vyhynutie a do zániku so sebou strhneme aj kopu iných živočíchov. Teda iba idiot môže spochybňovať potrebu ochrany prírody ako celok...
 
Hodnoť

 

 

Prestan, tu si na alarmizme.
Fakty si treba prisposobovat pozadovanym vysledkom.
asi momentalne nie je lepsia vedna disciplina na ktoru pasuje stare zname "neverim statistike ktoru si sam nezfalsujem."
V roku 2035 tipujem ze bude podobny clanok akorat budu hovorit o roku 2050.
Inak o ropnom zlome som uz dlho nepocul. Ci ten uz je za nami?
 

 

Nevyrusujte, tu sme pri klimatickej krize ;)))
 
Hodnoť

dedo Mraz to poriesi

Mna by zaujimali argumenty, ktorymi sa nas pani "vedci" snazia oblbnut, ze "Už teraz strádajú milióny ľudí hlavne v chudobných a zraniteľných krajinách a so zvyšujúcou sa teplotou sa situáciu bude len a len zhoršovať. Oteplenie o 1,5 stupňa znamená výrazné zhoršenie životných podmienok pre ďalšie milióny ľudí"

Nebudu priciny ich biedy niekde inde, ked stav ich chudoby vznikol uz davno pred "industriálnou erou" ? V pocasi s aktualnymi teplotami by sa tie miliony v chudobnych krajinach asi same dokazali konecne najest a ak nie, tak im pomozeme zamrazenim ? Alebo im zlepsime zivot tym, ze si kazdy Europan kupi Teslu 3 ?

Ja osobne neverim klima alarmistom ani vcerajsie pocasie, zatial z nich vychadza len smrad a falsovanie za nase spolocne peniaze. Mraz na nich !
 
Hodnoť

Takze si to zhrnme

IPCC uz 30 rokov skuma za nemale peniaze dopad zvysenej teploty a napisalo uz o tom viacero sprav.
Ale politici zrazu v roku 2018 nutne potrebuju dalsiu spravu, lebo z predchadzajuceho 30-rocneho vyskumu vobec nie je jasne, ake dopady bude mat oteplenie o 1.5 'C a 2.0'C.
:D
.
Aj ked nevieme preukazat globalne negativne dopady na ludstvo z doterajsieho globalneho oteplenia o 1.0 'C,tak politici nam cez IPCC prorokuju katastrofu pri dalsom zvyseni o 0.2 'C (prehnany odhad oteplenia za 12 rokov), teda 5-nasobne mensom tepleni.
.
Prd klimaticka kriza, ide o krizu racionality...
 
Hodnoť

Pobavil som sa

Ďalší obchodník so strachom.
Na jednom klimatickom paneli v ČR povedal jeden český goechemik krásnu hlášku - nech sa ku klimatickej zmene nevyjadruje ten, kto neovláda termodynamiku a kinetiku plynov a kvapalín. Pretože ten, kto má o nej dostatočné znalosti vie, že taký zložitý proces ako atmosféra nie je možné modelovať desaťročia dopredu.
Čo ma baví na alarmistoch, všetky zdroje, ktoré uvádzajú, sú buď IPCC samotné alebo Ústavy na výskum (klimatickej) zmeny.
 

Nemám v úmysle šíriť strach,

ani s ním obchodovať. Určite budem veriť viac správe IPCC ako nemenovanému českému geochemikovi z nemenovaného klimatického panelu. To čo je v správe IPCC nie je môj výmysel, to tam jednoducho je. A vôbec z toho nie som nadšený a ani nemám radosť z toho, že moje články pôsobia alarmisticky. Na rozdiel od Vás sa teda nebavím.

Nedá mi ale neokomentovať Termodynamika a kinematika je možno dobrá na modelovanie chovania počasia ale nie až tak dobrá na modelovanie klimatických zmien.
Tam je potrebné riešiť rovnováhu medzi energiou, ktorá na Zem dopadá a energiou, ktorá je vyžarovaná späť do vesmíru, zohľadniť schopnosť atmosféry a skleníkových plynov prepúšťať a odrážať viditeľné svetlo ale aj infračervené žiarenie, ďalej brať do úvahy závislosť priemernej teploty od zmeny koncentrácie skleníkových plynov a tiež vplyv rôznych kladných a záporných spätných väzieb ktoré určujú vzájomnú závislosť relevantných fyzikálnych parametrov. Tie modely sú naozaj zložité a stále sa vylepšujú v rámci projektu CMIP.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Aktuálne (v posledných správach IPCC) boli využité výstupy z CMIP5 a v najbližšej súhrnnej správe IPCC (ktorá je očakávaná v roku 2021) už to bude nová generácia modelov CMIP6, ktorá sa zamerala na vylepšenie zohľadnenia všetkých známych spätných väzieb a využíva po prvý krát aj technológie hlbokého učenia a umelej inteligencie. Pracujú na tom stovky vedcov z celého sveta.
Nemám dôvod o tom zásadným spôsobom pochybovať a beriem výstupy z týchto modelov vážne.
Chcem Vás poprosiť, ak si pamätáte detailnejšie argumenty toho českého kolegu, tak ich napíšte, celkom ma to zaujíma. Vopred vďaka
 
Hodnoť

 

alarm - slov. poplach,
alarmist - slov. panikar
čo dokáže manipulácia s informáciami :
Vo svete - nedávna obdobie - Vietnam, Lýbia, Irak, komentár myslím nie je potrebný.
Olovo v benzíne, u nás šrotovné, fotovoltaika v konkrétnom čase véééľmi záásadné a "nevyhnutné" skutočnosti.

Aký je Váś názor na Milankovičove cykly,

Prudký nárast obyvateľstva za posledných tisíc rokov, a prudký pokles demografickej krivky vo "vyspelých " štátoch v posledných desaťročiach.

Dnešná doba je presýtená informáciami a tým je náchylná na manipuláciu - alebo ? demagógiu ?
V amerike tlačia ľuďom do hlavy že hrdosťou každého američana je vlastniť zbraň aby boli v bezpečí - obrovské zisky zbrojarskych firiem.
My sme zase kúpili americké stíhačky aby sme sa " zachránili " pred nepriateľmi ??? a pritom neutrálne štáty - Irsko, Rakúsko, Švédsko, Finsko a Švajčiarsko. Káždý zbrojárský magnát tvrdí - treba chrániť mier nech to stojí čo to stojí.
Ekologické myslenie hovorí - vyábajte výrobky dlhodobej spotreby - ale prúser - potom sa zníži výroba no a to je zlé !!!
Automatizácia a robotizácia - prúser zníženie "potrebného " počtu ľudí na výrobu a to je zlé - zníži sa kúpischopnosť ľudí
V sedemdesiatych rokoch boli vízie o letoch na Mesiac o kolóniach na Mesiaci a teraz vieme že za tým bola len a len politika a manipulácia ľudí a zárobky niektorých skupín ľudí.

Povedzte ľuďom že majú byť skromní aby mali minimálne energetické náklady - vykašľú sa na to.
Povedzte im, že sa blíži eko katastrofa a zavolajte ich do ulíc a oni pôjdu - len sa to ich nesmie dotknúť v ich spotrebe.
Kamarát mi povedal ako ekologicky žije - má dom ,a bazén vyhrieva vodu solárnymi panelmi - / ci pana / tak to áno on je super ekologický
atď, atď.
Riziko manipulácie pomocou informácii je veľmi vysoké v dnešnej preinformovanej spoločnosti ........................
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 1 911
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 388
 3. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 338
 4. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 291
 5. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 276
 6. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 230
 7. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 228
 8. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 221
 9. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 220
 10. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 220

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?