Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Budeme OK alebo skončíme ako Ok ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

2 veci :

" Ako som už písal, IPCC vo svojej správe z roku 2018 konštatuje, že katastrofickému scenáru sa dá vyhnúť znížením emisií CO2 o 40% do roku 2030 a ich úplným zastavením do roku 2050. "

Definujte laskavo "katastroficky scenar".
Rok 2030 tu mame za par piatkov, silne pochybujem, ze dojde "k znizeiu emisii CO2 o 40 % "
Na margo : o akych konkretnych cislach pisete ? V jednotkach SI prosim.
Presne definujte termin katastroficky scenar a mnozstva emisii vypustanych dnes v jednotkach SI .

Aby som sa mohol k clanku vratit v roku 2030 a porovnat si to s realitou.
Moja predpoved buducej situacie je ta : ze jednak nedojde k znizeniu emisii CO2 o 40 % / ale neviem, ake mate cisla / a jednak k ziadnej katastrofe nedojde / ale zase neviem, co povazujte za katastrofu / .
Jedine katastrofy mnou definovane do ktorych sa rutime bude islamizacia europy, pripadne obcianske vojny v europe, a zrutenie socialnych systemov v afrike pre preludnenost a totalne vycerpanie prirodnych zdrojov / egypt, niger... / podobne ako v syrii.

To je prva vec.

Druha vec " IPCC vo svojej správe z roku 2018 konštatuje že katastrofickému scenáru sa dá vyhnúť znížením emisií CO2 o 40% do roku 2030 a ich úplným zastavením do roku 2050. "

Uplne zastavenie emisii co2 podla mna prekrocuje zdravy rozum a rozum vo vseobecnosti.
Viete co pisete ?
Este by som chapal nulovu celkovu priemyselnu, alebo energeticku bilanciu co2, alebo uhlika v nejakych rokoch / teoreticky /, ale zastavenie emisii CO2 na nulu ? To myslite aj prirodne zdroje ?
Prestaneme dychat a sopky prestanu emitovat CO2 ? Prestane metabolizacia cukru a vyuzitie energie z toho ?
Aj keby som z toho tie nonsensy odpocital, tak ako budeme vyrabat zelezo, cement, vapno, beton, napriklad...Nebueme vobec tazit ropu, uhlie a vsetko co ma uhlik a aj ked to budeme pripadne tazit, co potom urobime z uhlikom ? Narveme ho nazad do zeme ?
Dokaze si niekto predstavit , ze napriklad len taky Nord stream : v rusku sa zo zeme vytiahne metan, prepravi sa do nemecka tam za nejako spracuje a z produktov sa odseparuje uhlik, ktory sa niekde uskladni ? Alebo z celeho komplet uhlika, vytazeneho zo zeme vyrobime karbonove vlakna ?
No to chcem vidiet.
 

Chválim Vás za super otázky a úvahy :-)

---- Katastrofický scenár pre obdobie 2050-2100 (nie je z mojej hlavy a nie je bohužiaľ nereálny):
Na Zemi pribudlo ďalších zopár miliárd ľudí, ale zároveň došlo k výraznému zníženiu obývateľného priestoru. V niektorých predtým obývaných oblastiach sa nedá žiť kvôli suchu a pravidelne prichádzajúcim vlnám príliš vysokých teplôt, inde sú veľké územia zaplavené (napr. veľká časť Bangladéša, ktorý je zdrojom ryže pre niekoľko stoviek miliónov ľudí). V južnej Európe panujú podmienky podobné tým, čo sú teraz v severnej Afrike. Rapídnym tempom ubúdajú lesy a poľnohospodárska pôda. Oceány sú takmer bez rýb. Viac ako 70 % ľudskej populácie trpí hladom a smädom. Ročne kvôli zmene klímy zomierajú desiatky miliónov ľudí. V pohybe je niekoľko stoviek miliónov migrantov, ktorí chcú prežiť. Zúria lokálne vojnové konflikty, Čína napadla Rusko, lebo chce získať územia na Sibíri, kde sa ešte dá ako tak prežívať. Etické a morálne hodnoty sú zabudnuté. Základným cieľom je prežiť.
Vaše a moje katastrofy spolu úzko súvisia. Klimatická kríza bude poháňačom aj tých Vašich katastrof.

---- Množstvo emisií v jednotkách SI:
Ľudstvo aktuálne ročne produkuje okolo 40 miliárd ton CO2.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Z toho približne 1/3 je absorbovaná pôdou, lesmi a oceánmi a zvyšok sa stáva na dlhé tisíce rokov súčasťou atmosféry.
https://paulen.blog.sme.sk/c/5...
https://paulen.blog.sme.sk/c/5...

---- Opatrenia na zníženie emisií:
Samozrejme priamo vieme ovplyvňovať iba tie ktoré pochádzajú z priemyslu a poľnohospodárstva. Na prírodné emisie mále iba nepriamy alebo nemáme žiadny vplyv. Ale tie nie sú zatiaľ dominantné.
Nástroje na znižovanie emisií v priemysle a energetike máme v podobe nových technológií na strane výroby a priemyselnej výroby ale tiež aj na strane spotreby. Potrebujeme do nich investovať a motivovať veľké firmy aby odišli od starého biznisu, ktorého sa držia ako kliešť a prešli na nový. Tak ako kedysi ľudstvo prechádzalo na priemyselnú výrobu a masívne sa investovalo do priemyselnej a dopravnej infraštruktúry, je potrebné investovať dnes do nových technológií a samozrejme akceptovať zníženie komfortu, ktoré to najmä zo začiatku prinesie. Je to však nevyhnutná investícia do budúcnosti našich detí a vnúčat.

---- Ako sa vysporiadať s už existujúcimi emisiami v atmosfére ?
Okrem cieľavedomého zalesňovania bude možno potrebné použiť „negatívne emisie“ a „geoinžiniering“. V prípade negatívnych emisií ide naozaj a doslovne o zakopávanie CO2 pod zem. Dosiaľ sa do toho nikto nehrnie, pretože to nemá ekonomickú návratnosť. Myslím si, že sa to s postupom času zmení a stane sa s toho normálna vec.
Bližšie tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/...
alebo tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/...


Ešte raz vďaka za otázky a prajem Vám zaujímavé čítanie s otvorenou mysľou, ktorú máte.
 
Hodnoť

 

Parížska klimatická dohoda je podvod, ktorý nemá nič spoločné z klimatickými zmenami. Donald Trump je jediný politik, ktorý to je ochotný verejne priznať.
Skleníkové plyny spomaľujú ochladzovanie zemského povrchu i vzduchu. Ak by boli za klimatické zmeny zodpovedné skleníkové plyny, boli by na zemskom povrchu i v atmosfére menšie rozdiely teploty. Rýchlosť a sila vetra je závislá od rozdielu teploty. Vďaka menším rozdielom teploty by mal vietor ktorý sprevádza búrky i tornáda menšiu ničivú silu.
Aby sa mohli zväčšovať extrémy počasia, musia byť na zemskom povrchu i v atmosfére väčšie rozdiely teploty a to je možné iba vďaka tenšej atmosfére. Cez tenšiu atmosféru dopadá na zemský povrch viacej slnečného žiarenia, čo je hlavná príčina klimatických zmien. Vďaka tenšej atmosfére dochádza k väčšiemu vyžarovaniu tepelnej energie do kozmu a preto vznikajú v atmosfére veľké rozdiely teploty a preto sú búrky sprevádzané tak silným vetrom.
Za tenšiu atmosféru sú zodpovedné družice a kozmický odpad. Gravitácia Zeme nedokáže zakriviť dráhy neobmedzenému počtu atómov tak aby obiehalo okolo Zeme a neodleteli do kozmu. Každá jedna družica umiestnená na obežnú dráhu okolo Zeme pripraví Zem o časť atmosféry. Vďaka strate ľahkých plynov na ktoré pôsobila gravitácia Zeme najmenšou silou sa začal meniť pomer plynov v atmosfére v prospech ťažkých plynov medzi ktoré patrí aj CO2. Nárast koncentrácie CO2 v atmosfére nieje príčina klimatických zmien, ale indikátorom klimatických zmien spôsobených družicami.
Existuje vedecká štúdia, ktorá by spochybňovala moje tvrdenie?
Najväčšou hrozbou súčasnosti i budúcnosti je snaha vedcov zbaviť sa zodpovednosti za klimatické zmeny a hodiť túto zodpovednosť na všetkých ľudí ktorí produkujú CO2. Až sa Elonovi Muskovi podarí na obežné dráhy okolo Zeme rozmiestniť všetkých 12000 naplánovaných družíc, môžeme očakávať výrazné zrýchlenie klimatických zmien. Obchod z emisiami je iba výborní biznis pre politikov, ktorý nemá nič spoločné z klimatickými zmenami.
 

 

Citujem: "Existuje vedecká štúdia, ktorá by spochybňovala moje tvrdenie?"

Existuje. Napríklad gravitačný zákon.

Vieš povedať, o koľko sa zmenšila hmotnosť atmosféry vďaka družiciam? V kg, alebo v percentách? Existuja štúdia, ktorá by potvrdila tvoj názor?
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 107
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 44
 3. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 36
 4. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 26
 5. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 24
 6. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 20
 7. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 19
 8. andrej smolka: Nalievanie čistého vína s covidom. Čo povedal Dr.Mina. 17
 9. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 17
 10. Miroslav Galovič: Rátanie kamalások. Tentoraz do dvoch (s exkurziou do školopovinnej minulosti). 16

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?