Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Povrchná klimatická skepsa pána Kremlíka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Celá diskusia okolo hokejkového grafu je

...zbytočná. Koncom augusta Mann prehral súdny spor, pretože odmietol zverejniť, akou regresiou získal údaje. Tým pádom existuje vysoká miera pravdepodobnosti, že údaje sú chybné, alebo ako hovoria zlé jazyky,upravované.
 

Modely vs. realne merania teplot

Hodnoť

autor

Keď som dočítal až k tvojmu tvrdeniu: "že najteplejšia fáza Stredovekého teplého obdobia bola teplejšia ako koniec dvadsiateho storočia ale nie významným spôsobom." tak som prestal čítať.

Veď aj načo? Si jednoducho veriaci a nech by boli dôkazy akékoľvek, neboli by pre teba významné.

Nuž grafy a štatistiku si kreslí každý sám podľa osobnej, mannovskej drzosti. Pre mňa je rozhodujúce, že žiadny z katastrofických scenárov z 90-tych rokoch ( čo si veľmi dobre, asi na rozdiel od teba ťahajúceho vtedy káčera, pamätám ) o údajných katastrófach v roku 2010 sa nenaplnil. Teda najmä, že New York a socha slobody budú pod vodou, v Anglii už nenapadne sneh, už nebude jar ani jeseň, iba príšerné leto a mierna zima, severná morská cesta bude preplavná celý rok, na Slovensku bude stredomorská klíma ( Lapin ), milióny ľudí sa budú tlačiť z dôvodu zmeny klímy na sever, biely mackovia umrú od hladu.........

Dávam ti za článok 3 thunbergy!
 

otepľovnie či zmena klímy

myslím, že prof. Lapin a ostatní klimatológovia majú (mali) pravdu. Ale asi to nebude taká prostá, prvoplánová pravda. Veď globálna klíma je strašne komplikovaný, dynamický jav. Možno boli (sú) príliš maloverní, resp. podcenili schopnosť matičky Zeme vydržať ataky človeka. Iste, škodyvidieť, ale (zatiaľ) sú (asi) reverzibilné...

Ale k veci
- ľadovce ubúdajú a hladina oceánov rastie = fakt;
- severská morská cesta bola minulý rok celoročne splavná = fakt;
- v našom pásme sa zimy zmierňujú a letá otepľujú /"suché teplá"/ = fakt; keď som bol krpec (teraz mám 60) si pamätám, že v lete boli teploty okolo 30 velice výnimočné, polievať záhrady sme museli tak 2x týždenne, dnes keď denne nepolejem, všetko uschne; ďalej moja mamka sa pokúšala voľne v záhrade pestovať kivi, hurmi kaki a figy - nič nevyšlo, dnes u nás dole "na maďarech" všetky tieto rastlinky rodia a v zime vonku nevymrznú (asi si zvykli... no asi sa aj zmenila klíma);
- s tým snehom je to všelijak, veď občas padá aj na Sahare, osobne som zažil v zime v Jordánsku - Ammán - snehovú kalamitu (r. 2008-9?) ... ale zažil som aj u nás zimy bez mrazov a snehu, aj to je fakt ... a na juhu SVK je ich čoraz viac (moja domnienka);
Hlavná príčina toho "globálneho otepľovania" pochádza z odlesňovania a následného vysychania zeme (ako neschopnosti udržať vodu v krajine), v ďalšom ide ruka v ruke erózia pôdy a nárast priemerných teplôt, domnievam sa osobne
 

salt

K 1. odseku: nuž práve nie je isté, či klamatológovia majú pravdu. Napríklad v prípade ozónovej diery pravdu určite nemali, čo cudne zamlčujú. Pravdu máš v tom , že klíma je veľmi komplikovaný jav, ktorý sa nedá riešiť stovkami klamatologickými počítačovými modelmi, ktoré menia iba jediný parameter, teda C02 a ostatné oveľa dôležitejšie ( vodná para, oblaky ) nevedia matematicky riešiť. Mimochodom možno ani nevieš, že vo výpočte globálnej teploty sa veľké plocha zeme stále nemerajú, ale dopočítavajú sa, po slovensky klamú.

- áno niektoré ľadovce ubúdajú, niektoré pribúdajú, pribúdali, aj pred pár sto rokmi, pritom súčasné topenie najväčšieho Grónskeho ľadovca je zanedbateľné, pokiaľ by to klamatológovia a ekoteroristi nezveličovali. Roztopenie celého Grónskeho ľadovca súčasným tempom by trvalo vyše 20 000 rokov. Áno - morská hladina stúpa extrémne dramatickým, katatrofickým tempom asi 3,0 mm za rok, ktoré je tak vysoké, že ľudstvo naň nedokáže reagovať. Totiž nárast hladiny o 30 cm za 100 rokov je technologická tragédia. Pritom je ale veľmi podozrivé, že rádovo rovnakým tempom sa pohybujú hore-dole kontinenty a z toho dôvodu sa niekde hladina oproti pobrežiu nehýbe, niekde klesá a niekde stúpa...

- k severnej morskej ceste sa nateraz neviem vyjadriť, akurát že to malo byť v roku 2010. Ale viem, že niekoľko českých zelených ekoškriatkov asi pred 3 rokmi na ceste za dôkazom extrémneho oteplenia Antarktídy tam skoro zamrzli a musela ich zachraňovať čílska armáda...

- nie som poľnohospodár, ale ak bolo za čias tvojho "krpectva" ideálne vlhko, prečo vlastne komunisti nastavali tie rozsiahle zavlažovacie systémy na Žitnom ostrove? Prosím od teba odbornú odpoveď!! Obdobne šľachtiteľstvo od tvojich"krpeckých "časov podstúpilo a možno vieš uviesť, aké boli vyšľachtené nové druhy rastlín vhodných pre naše klimatické podmienky.

- k snehu sa ťažko budem vyjadrovať vzhľadom na posledné roky, keď bolo snehu aspoň na severnom Slovensku tak bohato, že som ho, ako domovník bytovky, nestíhal odpratávať, niektoré dni som odhadzoval sneh aj 3 x za deň, boha im, tým bielym srrračkám!

K poslednému odstavcu nemám čo dodať, máš plnú pravdu.

Takže čo myslíš? Je to s globálnym otepľovaním až také priezračné, jednoduché a jasné? Ja si myslím, že nie. A to sme riešili skutočne veľmi laickú problematiku ( typu keď som bol malý mal som vždy snehu po kolená, pretože som mal výšku 100 cm ).
 
Hodnoť

...

Vobec nie su potrebne nejake zlozite studie. Staci urobit jednoduche merania. Zmerat rocny interval teplot v lese a na luke vedla neho a na pusti. Interval v lese bude uzsi, cize stabilnjesi. To preto, ze biomasa ma akosi vo zvyku prostredie stabilizovat. Teda cim viac bude pusti a odlesnenych ploch, tym bude rozsah taplot sirsi.

Voda zabera az 71% plochy povrchu Zeme. To je defacto tokamak, kedze Zem sa toci a ma vlastne magneticke pole. V tokamaku sa ako medium pouziva vodik, ktory je obsiahnuty aj vo vode.

https://cs.wikipedia.org/wiki/...

Tokamak vyraba elektrinu. A tu si clovek moze odsledovat na burkach, kde je stale viac bleskov.

Ludstvo ma teda najmenej dve moznosti. Bud bude dalej nicit biomasu a tym rozsirovat interval teplot a tym aj pocet beskov pri burkach stale zvysovat alebo zacne biomasu regenerovat a postupne sa to zacne dostavat do normalu.

Problemom vsak je, ze biomasu klcuju velke firmy, lebo z toho maju velke peniaze. Presvedcit ich nebude jednoduche.

Cize problemom nie je ziadne zvysovanie CO2 ale ustup biomasy.
 

Re ústup biomasy

A ústup "biomasy" je zapríčinený rastom ľudskej populácie.
V roku 1960 pripadalo na pozemšťana 0,44 ha ornej pôdy. Dnes je to 0,17 ha. Údaje sú z FAO. Kritická hranica pre čiastočný hladomor je 0,07 ha.

Pne súhlasím s Vaším názorom - meníme Zem na jednu veľkú farmu a popri tom likvidujeme zabehnuté ekosystémy. Jedným z dôsledkov je otepľovanie.
 

...

Nemusi ist hned o globalne oteplovanie. Staci ak sa rozsiri interval teplot. Rozdiel teplot potom sposobuje extremy pocasia a silnejsie burky so stale pocetnejsimi bleskami, kedze Zem vyraba elektrinu a k tomu tie rozdiely teplot priamo prispievaju.

Pravdou je, ze rozsirovanie intervalu teplot sposobuje clovek svojou aktivitou, pretoze populacia sa rozrasta a kazdy chce zit, co najlepsie. Preto by mal clovek robit opatrenia na napravu. Netreba znizovat CO2, ale rozsirovat biomasu, ktora prostredie postupne stabilizuje. Naopak, snahou o znizovanie CO2 sa moze zastavit pokrok a to moze byt definitiva pre celu civilizaciu.

Priroda na kazdu dieru hned vymysli zaplatu. A to by mal robit aj clovek. Neobmedzovat sa, ale rozmyslat, ako nastolit rovnovahu.
 
Hodnoť

 

"Osla" čítam už roky, pretože ma zaujímajú najnovšie novinky vo svete vedy a techniky. Často tu nájdem kvalitné informácie, takže klimatoskeptickú ideológiu sa snažím odfiltrovať, tak ako som sa z populárnovedeckých článkov a knih snažil za socializmu odfiltrúvavať marxisticko-leninskú ideológiu.

Inač ten až agresívny klimatoskepticizmus na "Oslu" je neprehlianuteľný, a nie je to len Kremlík. A čím je jasnejšie, že globálne otepľovanie je holou skutočnosťou, dokonca sa otepľuje rýchlejšie, než predpokladal ten najpesimistickejší scenár ( https://tech.sme.sk/c/22214843... ), tým je ich klimatoskepticizmus agresívnejší a začínajú pripomínať skôr akúsi sektu odtrhnutú od reality.
 

Ja som klimarealista...

...teda ani skeptik, ani alarmista. Oba smery predstavujú extrém. Som chemik a ekonóm, takže nečítam klimatologické štúdie a modely ako úplný laik. Základy z fyziky a fyzikálnej chémie k nim mám. Ako ekonómovi sa mi však objavuje nepríjemná asociácia s ekonometriou. V období 1990-2005 sa rozbehlo obrovské modelovanie, ale ani dotcom- ani krízy 2008-2011 nenamodelovali. Obávam sa, že klimatické modely sú podobné.
Ako ekonóm si však dávam otázku, komu vyhovuje šírenie panikyči popieranie otepľovania. Pretože aj na strane alarmistov sa prezentujú údesné hoaxy. Je na škodu ľudstva, že celý problém sa preniesol do sféry boja záujmových skupín. Možno je to fatal error.
 

Je otázka, kto je agresívnejší?

Na autosalón vo Frankfurte vtrhli ekoalarmisti a behali po strechách aut. Takú agresiu som u skeptikoch ešte nepostrehol.
 
Hodnoť

Dalsi nastroj laviciarov ako uchopit moc

do svojich ruk. Lavica sa o to snazi uz od dob francuskej revolucie a zda sa, ze strasenie spolocenstva klimou tento raz bude asi efektivne. Uz sa to dari v baste demokracie USA, ked kandidati na prezidenta realne navrhuju arizovanie zbrani, zrusenie leteckej dopravy, zakaz spotreby hovadzieho dobytka a pod.
To vsetko v zaujme podmanit si spolocenstvo na svoj obraz; kompletne ovladnut jednotlivca.
Pan boh ochranuj
BTW. Navrhujem povinnu cetbu v skolach Orvella : "1984".

Majte sa.
 
Hodnoť

doc Pokorný

https://www.konzervativnyweb.s...

Za hlavné kritérium považujem v prípade grafov požiadavku, aby to neboli zlepence rozdielnych typov dát. Trebárs prístrojovo nameraných hodnôt z nedávnej doby s nejakými staršími proxy-dátami, čo sú dáta, ktoré umožňujú odhadovať hodnoty požadovanej premennej na základe inej premennej a modelu, ktorý k tomu používam.

Čítajte viac: https://www.konzervativnyweb.s...
 
Hodnoť

 

Klimatické zmeny existujú, ale nespôsobuje ich nárast koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme.
Hokejkový graf je podvod, vysvetlenie je v priloženom článku.
https://www.luciinedvere.sk/kl...
 


Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 5 265
 2. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 2 242
 3. Elena Antalová: Po Ficovi sa Pavol Habera pustil do Matoviča 1 625
 4. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch 1 620
 5. Pavel Macko: Generálnym prokurátorom bude M. Žilinka, ktorý dôveroval Čižnárovi 1 339
 6. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 1 163
 7. Věra Tepličková: Zabudol vôl, že teľaťom bol, alebo keď sa opozíciou v koalícii stáva premiér 1 155
 8. Jakub Pohle: Ako sa policajt a SISkár stretol s vybavovačom z pozadia SNS 1 070
 9. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 536
 10. Aleš Tvrdý: Rande pred 15 rokmi alebo dnes 526

Rebríčky článkov


 1. Lukáš Baloga: Medzi najzaujímavejšie investície roka 2021 môžu patriť meny, hodnotové akcie a rozvojové
 2. Vladimír Seman: Tiger spod Tatier cerí zuby
 3. Ján Škerko: Som abstinent. A čo teraz?
 4. Ivan Čarnogurský: AKTUÁLNE ZATÝKANIE – dôsledok NEMORÁLNYCH IDEOLOGICKÝCH SPOJENECTIEV
 5. Dušan Seberíni: Kde skladuje Matovič koronavírusy?
 6. Peter Zajac: Nerob si starosti, štát sa o teba na dôchodku (ne)postará…
 7. Miriam Studeničová: Kritika ženského odievania
 8. Jozef Legény: Koľko koronahibakušov má na svedomí premiér Matovič?
 9. Marian Vojtko: v Tescu teroristom?
 10. Ján Franz: Cintoríny v obci Dobrá voda


Už ste čítali?