Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Skleníkový efekt – v čom je problém ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Vodná para

Pri teplote 15 stupnov a vlhkosti 50% má vodná para v atmosfere koncentráciu 8000 PPM. Takze tých zvýšených 50 PPM CO2 asi nebude mať tak veľký vplyv. Voda tvorí oblaky, ktoré naozaj teplo odrážajú tam je vplyv skleníkového efektu naozaj pozorovateľný. Celkové zložité procesy prebiehajúce v atmosfére opísal vynikajúci atmosfericky fyzik Richard Lindzen v nasledujúcom článku. https://wattsupwiththat.com/20...
Celkovo systém nikdy nie je v rovnováhe a bud sa otepluje alebo sa ochladzuje.
 

Vďaka za link

Ten Lindzenov článok je skvelý.
Okrem iného pekne analyzuje, čo sa stane, ak sa veda spolitizuje. A politické elity si začnú namýšľať, že vede rozumejú, dokonca na netriviálnej úrovni, a s radosťou fabulujú hroziacu apokalypsu, aby mohli so svojimi (často nezmyselnými) iniciatívami hrať úlohu záchrancov ľudstva. Celkom dobre sa s tým vyhrávajú voľby, a spriaznení priemyselníci vďaka rôznym kalerábom zarobia miliardy, prípadne úspešne potápajú konkurenciu.
 
Hodnoť

 

" infračervené lúče, ktoré boli po ich vyžiarení zemským povrchom pôvodne nasmerované von do vesmíru, sa po takomto pingpongovaní rozptýlia do všetkých smerov a časť tepla sa vráti späť na zemský povrch." - jeden z tych smerov je aj von do vesmiru.
ak sa pozrieme na v clanku uvedeny obrazok energetickej bilancie zeme, je tam ziarenie z atmosfery ku zemi (back radiation) s hodnotou 340W/m2. kde je v obrazku zodpovedajuce ziarenie z atmosfery smerom von do vesmiru?

este chvilu ked sa budete snazit vedecky vysvetlit ako ludmi produkovane co2 ovplyvnuje teplotu atmosfery zeme, tak pridete na to v com su zasadne problemy celej hypotezy.

navrhy na badanie:
1. ak je priemerna teplota ATMOSFERY zeme 15 stupnov ako toto mozeme porovnat s teoretickou teplotou POVRCHU zeme bez atmosfery vypocitanou ako vysledok priemerneho nepretrziteho ziarenie zo slnka zo vsetkych stran naraz? kde je vplyv vody, ktora pokryva 3/4 zeme? kde je vplyv uhlov pod akymi dopada ziarenie zo slnka na zem? atd atd. alebo inac, ako je mozne porovnavat teplotu ziskanu na okraji otvoreneho systemu (zem bez atmosfery) s teplotou ziskanou vo vnutri otvoreneho systemu (okraj systemu zeme s atmosferou je vonkajsi okraj atmosfery, nie atmosfera meter nad zemou).

2. ako sa prislo na to ze tento rozdiel teploty je sposobeny vylucne posobenim sklenikovych plynov? kde je naozajstny vedecky dokaz?

3. ako je vypocitana "priemerna" teplota atmosfery zeme. odkial pochadzaju data z pevniny a hlavne odkial pochadzaju data z oceanov, ako sa urcuje teplota pre rozsiahle uzemia, kde nie su namerane hodnoty

4. preco sa pocita teplotna anomalia a neporovnava sa priamo "priemerna" teplota atmosfery? aky by bol rozdiel v teplotach v porovnani s chybou merania? preco sa pocita priemerna teplota zeme prave za 30 rokov?

5. co vlastne modeluju klimaticke modely? preco v sprave IPCC bolo v grafe uvedenych viac ako 100 modelov, ktore modeluju to iste (buduci vyvoj teploty) a "spravny" vysledok bol ich priemer, ked science is settled? nemal by potom stacit jeden?

6. a ak ste fyzik, zaujimalo by ma toto: ak by bola atmosfera tvorena iba molekulami nesklenikovych plynov, aka by bola jej teplota meter nad zemou?
 

 

Najväčšou hrozbou súčasnosti i budúcnosti je snaha vedcov zbaviť sa zodpovednosti za klimatické zmeny a hodiť túto zodpovednosť na všetkých ľudí ktorí produkujú CO2. Tvrdenie vedcov, že CO2 je pre slnečné žiarenie priehľadný, je účelové klamstvo v prospech obchodu z emisiami. Vďaka vysokej koncentrácii CO2 v atmosfére Venuše na povrch Venuše dopadá iba minimálne množstvo slnečného žiarenia a preto je na Venuši denná teplota rovnaké ako nočná teplota. Molekuly CO2 odrážajú slnečné žiarenie späť do kozmu a preto je na Venuši denná teplota rovnaké ako nočná teplota, čo znamená že na Venuši je tepelný zisk zo slnečného žiarenia NULA!. Ak by mal naozaj CO2 vplyv na klimatické zmeny, vďaka nárastu koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme by na zemský povrch dopadalo menej slnečného žiarenia a preto by boli denné teploty nižšie ako bývali v minulosti. Nárast koncentrácie CO2 v skutočnosti spomaľuje klimatické zmeny spôsobené družicami a kozmickým odpadom. Za klimatické zmeny sú zodpovedný vedci, ktorý rozmiestňujú družice na obežné dráhy okolo Zeme. Gravitácia Zeme ktorá drží na obežných dráhach družice a kozmický odpad chýba pri držaní atmosféry a preto je atmosféra Zeme tenšia. Cez tenšiu atmosféru dopadá na zemský povrch viacej slnečného žiarenia a preto sú denné teploty vyššie ako bývali v minulosti. Až sa Elonovi Muskovi podarí na obežné dráhy okolo Zeme rozmiestniť všetkých 12000 naplánovaných družíc, môžeme očakávať výrazné zrýchlenie klimatických zmien. Možno to ani dlho nepotrvá, až Vás Elon Musk presvedčí o tom že mám pravdu. Otázkou zostáva, či bude mať dnešná civilizácia ešte nejakú šancu na záchranu.
 

 

A vieš svoje tvrdenia aj dokázať? Máš v rukách výsledky experimentov s CO2? Alebo sa všetci fyzici spojili, aby oklamali teba a tebe podobných?
 

 

Po 11 septembri, keď bola v Amerike pozastavená letecká doprava, vďaka poklesu CO2 v atmosfére teplota stúpla. Aj CO2 bráni dopadu slnečného žiarenia na zemský povrch. Znížením koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme sa klimatické zmeny ešte urýchlia.
 

 

Vážne si myslíš, že letecká doprava v USA je takým významným zdrojom CO2?
Spýtam sa znova: Vieš svoje tvrdenia aj dokázať? Máš v rukách výsledky experimentov s CO2? Alebo sa všetci fyzici spojili, aby oklamali teba a tebe podobných?
 
Hodnoť

Pekne pekne

Pekne napisane a mudro a zbytocne...

Prejdime k rieseniu. Ak teda za to moze clovek.

Na svete su rozvinute krajiny a v nich obcania produkujuci hodne co2. A ini obyvatelia v inych krajinach co produkuju malo co2. Niekde medzi bude priemerna produkcia.

Ak ti mali producenti chcu zit s nasimi vymozenostami, auta, dovolenky, tak produkcia porastie. A budu tvrdit, ze maju pravo tiez na dobry zivot. Rozvinute krajiny by museli s produkciou klesnut hodne nizko.
Napriklad letenky len na povolenku, auto len kazdy desiaty, dovolenka len na bicykli, cement len na nevyhnutne stavby a podobne.
Zaver. Produkcia co2 bude rast. Jedina sanca je redukcia populacie. A do toho nikto nepojde.
 
Hodnoť

 

netreba zabudat na SRI, cize aj schopnost pohlcovat ci odrazat slnecne ziarenie, kto vie o com je LEED certifikat, ten to pozna...
riesenia v stavebnictve: nizkoenergeticke stavby, zelene strechy///atd
v priemysle-znizit produkciu plastov v baleniach, ktore nie su nevyhnutne
sadit stromy aby sme nahradzali ubytok
nekupovat vyrobky v plastoch ak to nie je nevyhnutne
prejst na udrzatelne polnohospodarstvo-znizit chov dobytka
zacat znizovat uhlikovu stopu hlavne od seba
 
Hodnoť

 

Vďaka silnému skleníkovému efektu atmosféry Venuše sú sú Venuši tepelné straty NULA a preto je na Venuši nočná teplota rovnaká ako denná teplota. Aby mohla byť na Venuši denná teplota rovnaká ako nočná teplota, tepelný zisk zo slnečného žiarenia musí byť tiež NULA. CO2 nebráni iba strate tepelnej energie, ale aj dopadu slnečného žiarenia na povrch planéty. Ak by mal naozaj CO2 vplyv na klimatické zmeny, vďaka nárastu koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme by na zemský povrch dopadalo menej slnečného žiarenia a preto by boli denné teploty nižšie ako bývali v minulosti. Zníženie koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme ešte urýchli klimatické zmeny.
Skleníkové plyny spomaľujú ochladzovanie zemského povrchu i vzduchu. Ak by boli za klimatické zmeny zodpovedné skleníkové plyny, boli by na zemskom povrchu i v atmosfére menšie rozdiely teploty. Rýchlosť a sila vetra je závislá od rozdielu teploty. Vďaka menším rozdielom teploty by mal vietor ktorý sprevádza búrky i tornáda menšiu ničivú silu.
Aby sa mohli zväčšovať extrémy počasia, musia byť na zemskom povrchu i v atmosfére väčšie rozdiely teploty a to je možné iba vďaka tenšej a redšej atmosfére.
Vďaka tenšej atmosfére zem stráca tepelnú zotrvačnosť a preto na jar teplota stúpa rýchlejšie ako v minulosti. Vďaka tenšej atmosfére zem stráca tepelnú zotrvačnosť a preto prišlo prvé veľké ochladenie prv ako chodievalo v minulosti.
Vďaka skleníkovým plynom by sa malo ochladzovať pomalšie ako v minulosti. Kde sa stratilo všetko teplo, ktoré sa na zemskom povrchu na-akumulovalo za predošlé nadpriemerne teplé mesiace? Ako je možné, že ochladenie prišlo od juhu?
Má v dnešnej dobe niekto záujem pochopiť skutočné príčiny klimatických zmien, alebo nikomu nezáleží na tom, či budú mať kde žiť naše deti?
Dokedy budú klimatológovia klamať verejnosť o príčinách klimatických zmien?
Obchod z emisiami je iba výborní biznis pre politikov, ktorý nemá nič spoločné z klimatickými zmenami.
 
Hodnoť

 

otazka - ked "sklenikove plyny" zabranuju vyzarovaniu odrazeneho ziarenia naspat von z atmosfery, uplnou nahodou nezabranuju aj ich prenikaniu dovnutra atmosfery?

ak nie tak preco?
 

zjednodušene

Niie som fyzik, ale skúsim vysvetliť.
Stačí si uvedomiť, ako funguje obyčajný skleník alebo fóliovník. Vo vnútri je vyššia teplota. Princíp je rovnaký.
Žiarenie zo slnka prejde cez atmosféru, respektíve cez sklo a ohreje povrch. Následne ohriaty povrch vyžaruje teplo, ale v iných vlnových dĺžkach ako bola prijatá energia zo Slnka. Preto táto energia nedokáže celá znovu vyžiariť von respektíve do vesmíru. Vnútro skleníka alebo atmosféry sa preto ohrieva.
Skleníkové plyny v atmosfére účinkujú rovnako ako sklo na skleníku. Je to známe CO2. Samotné CO2 nemá až taký účinok. Lenže malé oteplenie od CO2 zapríčiní uvoľnenie viac vodnej pary a hlavne metánu. Tieto plyny majú už niekoľko násobne vyšší skleníkový efekt ako samotné CO2. Obrovské množstvá metánu sa uvoľňujú z rozmrznutého permafrostu na Sibíri a v Kanade. Aj z oceánov. Vzniká rozkladom mŕtvych organizmov.
Samotné CO2 by možno nebolo až takou hrozbou, keby nefungovalo ako štartér pre uvoľnovanie metánu.
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 1 622
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 334
 3. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 290
 4. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 238
 5. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 227
 6. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 205
 7. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 200
 8. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 195
 9. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 188
 10. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 187

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?